Návštěva v poradně Jaroslava Vintra

Píšou mi i námořníci...

Návštěva v poradně Jaroslava VintraJak v učiněném Babylonu to občas vypadá v pracovně terapeuta a lektora detoxikační medicíny Jaroslava Vintra, který působí v brněnském Body Centru. I když většina jeho klientů pochází z Česka a Slovenska, nemá nouzi ani o zahraniční návštěvníky. Pohlednice s pochvalnými ohlasy, které mu posílají z různých koutů světa, už vydají na slušnou sbírku.

„Píšou mi třeba námořníci: Jsme v Austrálii v Sydney a už se těšíme, až budeme mít dva měsíce volno, že se za vámi zastavíme,“ vyprávěl s úsměvem Vintr, který se detoxikační metodě věnuje již sedm let.

Úctyhodný počet zahraničních klientů podle něj pouze ilustruje vynikající výsledky řízené a kontrolované detoxikace. Do jeho poradny se často objednávají cizinci, kteří žijí ve smíšených rodinách a od svých českých příbuzných získali o metodě příznivé reference. „Před nedávnem třeba přišla babička z Chicaga, která neuměla ani slovo česky. Zbytek rodiny byl na Tahiti, ale nakonec jsme se domluvili,“ zavzpomínal Vintr.

Že se zahraniční klientelou nechlubí neprávem, potvrdil hned první návštěvník jeho dopolední poradny – energická téměř osmdesátiletá dáma, která vyrůstala v Čechách, ale již léta žije v Berlíně. S sebou si přinesla obálku plnou lékařských zpráv. Samozřejmě v němčině.

„Promiňte, že jsem vás tak zazásobila,“ omlouvala se s lišáckým úsměvem, když vytahovala z tlustého štůsku další list. „Ne, to je naopak dobře, to mi jen pomůže,“ uklidňoval ji terapeut, zatímco pozorně pročítal výsledky vyšetření. Nalézt prapůvod potíží této vitální seniorky byl totiž pořádný rébus i pro poradce s letitou praxí.

Ač paní neopouštěl humor a nadhled, její zdraví bylo velmi chatrné. Lékaři jí postupně vyoperovali oba vejcovody, dělohu, žlučník, nadledvinky i štítnou žlázu, kde dokonce objevili rakovinný nádor. Nyní ji trápila řada neduhů, ale na prvním místě byla zmenšující se játra, která hrozila postupně vypovědět službu.

Nákaza od ovcí 

Trpělivým kladením dotazů a testováním s přístrojem Salvia si terapeut udělal přehled o příčinách letitých zdravotních potíží. Důkladně si také prohlížel ruce a nehty klientky a ptal se na kožní anomálie. „Říkala jste, že vaše rodina mívala na Vysočině hospodářství. Nechovali jste i ovce?“ položil Vintr zdánlivě nesouvisející otázku, která se za chvíli ukázala jako klíčová.

„Ano, ale jen krátce. Mezi mým sedmým a třináctým rokem,“ zavzpomínala seniorka.

„Vy jste se od nich totiž nakazila parazitem toxoplazmózou. U ovcí a koz je toxoplasmóza společně s chlamydií nejčastější infekční příčinou potratů, tzv "zmetání ovcí".Bohužel to potvrzuje i potrat, který jste zmínila. Podle testování jste prodělala i mononukleózu, kterou nikdo neléčil. Potíže se srdcem kolem dvacátého roku byly varováním, ale tehdy nikoho nenapadlo udělat vyšetření. Teď se to všechno sčítá,“ konstatoval Vintr, kterému testování potvrdilo toxickou zátěž způsobenou hned několika viry.

Poté důkladně zvažoval, jak sestavit z preparátů Joalis kúru, která organismu po desetiletí bojujícímu s virovými infekcemi a ohroženému překyselením nejefektivněji uleví.

„A hned mě bude o polovinu let méně,“ hlaholila seniorka na odchodu. I když ji ne všechny informace, které vyslechla, potěšily, byla spokojená. „Mám plno lékařských zpráv, ale ty se vždy zabývají jen určitou částí těla. Jenže já jsem celá.  Teď už vím, jak na tom celkově jsem a co je pro mě dobré,“ děkovala terapeutovi.

Hned po ní do poradny vešla elegantně oblečená čtyřicátnice se sklíčeným výrazem. Před rokem se léčila s plicními chlamydiemi a od té doby jí stačilo jen lehce prochladnout a hned se dostavily příznaky chřipky. Ovšem bez teplot. Podle výsledků testů ale její imunita byla v pořádku.

Antidepresiva na chřipku nechtěla

„Nakonec mi bylo řečeno, že po tolika letech podnikání budu mít neurózu a že jsem zralá na antidepresiva,“ svěřila se, když se jí terapeut začal vyptávat na aktuální potíže i choroby, kterými trpěla v minulosti.

„Taky jsem podnikal a vím, co to s člověkem dokáže udělat. Ale vy nejste neurotik,“ uklidnil ji. Příznaky jako zimomřivost, častá únava, kožní potíže a pobolívající klouby mu napovídaly, že klientčiny potíže pramení z okruhů sleziny, ledvin a plic.

„Vaše imunita není v kondici a tělo nedokáže vygenerovat vysokou teplotu, která by ho zbavila virů. Potíže se vám vrací, protože viry přežívají v ložiscích obalených zbytky z mléčných produktů a cukrů,“ seznámil ji s výsledkem testování. Zdůraznil, že se jí po nasazení preparátů může dočasně přitížit, než se organismus s nákazou vyrovná.

„Hodně mi pomohlo studium výrazů těla. Podle toho, jak paní držela malíček na ruce, bylo zřejmé, že prodělala gynekologické onemocnění. Symptomy stále studuji, procvičuji se i ve vlaku, když si ke mně někdo přisedne. Třeba problémy ve slezinovém okruhu prozradí nafouklý spodní ret a hluboká rýha mezi obočím,“ líčil Vintr o krátké přestávce před poslední konzultací.

K detoxikační metodě ho přivedly zdravotní potíže způsobené hektickým životním stylem, který sdíleli i jeho blízcí.  „Po šestnácti letech podnikání se toho v nás nahromadilo: ekzémy, alergie u dcery, plísně na nohou, bolesti kloubů a zad, nespavost a tak dále. A pak byl členu rodiny diagnostikován nádor na tlustém střevě. Jak jsme se honili na úkor svého zdraví za výdělkem, tak jsme najednou chtěli všechen výdělek vyměnit za zdraví,“ popisoval pětašedesátiletý terapeut.

A byla to právě řízená a kontrolovaná detoxikace doktora Josefa Jonáše, která rodině pomohla vrátit elán. Metoda Jaroslava Vintra natolik zaujala, že se ji začal učit a později i sám praktikovat.

Po 40 letech bez migrény

Ke klientům, na které rád vzpomíná, patří i vysokoškolský profesor, jehož čtyřicet let sužovaly úporné migrény. Časem se k nim přidaly i deprese, nespavost, zácpy, křeče v dolních končetinách a časté noční močení. „Po první kúře, která se zaměřila na odkyselení těla způsobené stresem, najednou rozrazil dveře poradny a tvrdil, že se stal zázrak,“ vyprávěl Vintr.

V tu chvíli ještě netušil, že jeho poslední dnešní klient bude také velmi zajímavý případ. Prošedivělý a velmi hubený muž s tváří posetou hlubokými vráskami vážil do jeho pracovny cestu až z Budapešti. Doprovod mu dělala manželka a mladá tlumočnice.

„Mám vám říci, že podstoupil už mnoho lékařských vyšetření a má zkušenosti také s alternativními metodami. Protože se jejich závěry liší, chce, abyste mu udělal celkové testování a řekl, co si myslíte o jeho zdravotním stavu,“ sdělila překladatelka přání maďarského klienta.

„Dobře, uděláme to tak, že se ho budu ptát pouze na symptomy, ano?“ ujistil se Vintr, než začal ke klientově dlani přikládat hrot sondy.

Testování a dotazy na příznaky postupně začínaly vykreslovat podhoubí potíží staršího muže. Jeho zažívací trakt nedokázal vstřebat živiny z potravy. Situace byla již tak vážná, že vážil pouhých 53 kilogramů.

Pochvala maďarského klienta

„Vaším problémem jsou zapouzdřená infekční ložiska, která imunitní systém nerozpozná, a proto proti nim nebojuje. Nelekněte se, ale podle výsledků testování a příznaků, které jste popsal, jste v minulosti prodělal i malárii a žloutenku,“ vysvětloval terapeut muži podstatu jeho zdravotních obtíží.

Maďarský klient si vyslechl překlad a uznale pokýval hlavou. „Jste velmi dobrý. Po speciálním ultrazvukovém vyšetření, které jsem absolvoval, mi řekli to samé. Jinak mi ale všude tvrdili, že je všechno v pořádku. Jsem rád, že jsem za vámi přijel. Už jsem nevěděl, komu mám věřit,“ překládala slečna jeho odpověď.

Ani po rozloučení s maďarským párem nečekala zkušeného terapeuta zahálka. Jeho pracovnu na zbytek odpoledne obsadili studenti, kteří s ním budou procvičovat testování s pomocí Salvie.

„Díky svým zkušenostem s detoxikační medicínou si více vážím svého zdraví. Když vidím, jak mohou být lidé nemocní, jsem rád, že si v pětašedesáti naříkám jen na pár drobnůstek,“ odpověděl ještě Vintr na otázku, co dala metoda doktora Jonáše jemu. Pak už se naplno věnoval studentům, kterým jako lektor pomáhá zvládnout první kroky k jejich vlastní terapeutické praxi.


autorka reportáže: Mgr.Zuzana Klementová