Návštěva v poradně Ivany Buchtelové

Na návštěvě v poradně Ivany Buchtelové

Návštěva v poradně Ivany BuchtelovéPsychologie a výživa – to jsou dvě oblasti, o které se obzvláště zajímá terapeutka detoxikační medicíny Ivana Buchtelová. Její poradnu zájemci najdou v brněnském Body centru nedaleko Hlavního nádraží.

„Mám pocit, že se ke mně hodně objednávají právě klienti s psychickými potížemi, kteří potřebují empatický a senzitivní přístup. Jsem ráda, že detoxikační metoda doktora Jonáše dokáže s emočními zátěžemi velmi dobře pracovat, a že mohu pomáhat třeba i v případě anorexie či bulimie,“ líčila sympatická terapeutka s jedenáctiletou praxí. 

Důležité podle ní je, aby si klient ze setkání odnesl důležité informace o svém zdravotním stavu. Pokud klasická medicína není schopná určit, co se s jeho organismem děje, často tělesné neduhy ještě posílí pocit nejistoty a strach. To je i případ usměvavé vysokoškolačky, která do poradny Ivany Buchtelové dorazila na kontrolu v doprovodu své tety.

„Co se týká emocionality, už jsem na tom dobře. Nejhorší to bylo před tím, než jsem k vám poprvé přišla, protože jsem nevěděla, co mi vlastně je. Po nasazení preparátů obtíže začaly ustupovat. Dokonce jsem shodila šest kilo,“ rozpovídala se slečna v ordinaci, které dominuje velký obraz s různobarevnými gerberami.

Zdroje potíží: mléko, cukr a bílá mouka

Při první návštěvě si stěžovala na bolesti hlavy a páteře, výtoky, opary, problémy po nedávné operaci čelisti i to, že najednou začala výrazně přibývat na váze. Testování s pomocí indikátoru akupunkturních bodů Salvia určilo značnou zátěž očkovacími látkami a dalšími toxiny.

Aby čistícímu se organismu co nejvíce ulehčila, musela se studentka rozloučit s bílým cukrem, kravským mlékem a bílou moukou. „Vydržet a dát si nějaká omezení za to zlepšení rozhodně stojí,“ konstatovala poté, co od terapeutky dostala pochvalu za vzorné dodržování jejích pokynů. Po generální očistě zažívacího traktu jí Buchtelová vytestovala kúru, která se zaměří na zahleněné plíce.

„Změnu stravy klientům doporučuji vždy. Lidé zmanipulovaní reklamními kampaněmi většinou neví, co s jejich tělem dělá bílá mouka, kravské mléko a bílý cukr. Myslí si, že to nejlepší, co pro sebe mohou udělat, je denně sníst půlkilový jogurt. Pak se ale necítí dobře a netuší kvůli čemu,“ popisovala Buchtelová, proč klade důraz právě na osvětu v oblasti stravy.

Pozor na kvalitu potravin

Jak zásadní vliv na lidské zdraví má kvalita potravin potvrdily i potíže další z odpoledních návštěvnic poradny. Ustaraná čtyřicátnice, která musí již několik let držet bezlepkovou dietu, si stěžovala na úporné bolesti břicha a žaludku a také únavu.

„Byla jsem na škole v přírodě. Vařili mi tam bezlepkově, ale myslím si, že tam nebyla dobrá voda,“ nastínila možný původ svých obtíží. Poté ji terapeutka vyzvala, aby jednou rukou uchopila elektrodu Salvie a ke dlani druhé ruky přiložila hrot sondy.

Testování skutečně určilo zátěž metabolity pocházející nejspíše z nekvalitních potravin a Helicobakter v zažívacím traktu. S touto bakterií, která způsobuje žaludeční vředy i rakovinu žaludku, se klientka potýkala již v minulosti.

„Já už snad nebudu nikam jezdit. Jakmile někam vyrazím, hned mám potíže,“ povzdechla si. „Nebojte se, to zvládnete, protože jste disciplinovaná a máte ke svému tělu respekt. Je vidět, že pro sebe děláte maximum, ale jakmile jste v cizím prostředí, váš organismus reaguje velmi citlivě,“ uklidňovala ji Buchtelová, která už testovala vybrané preparáty, aby zjistila, které z nich klientce pomohou nejúčinněji. Na závěr konzultace jí ještě doporučila dočasně vyškrtnout z jídelníčku zatěžující mléčné produkty.

Na operaci nemusela

O tom, jak detoxikační medicína spolu s vyladěním životního stylu může pomoci zvládnout i závažné zdravotní potíže, svědčí příběh další příchozí. „Byla to jedna z mých prvních klientek. Lékaři jí diagnostikovali předrakovinové změny děložního čípku a měla jít na operaci. Po třech kúrách mi nadšená volala, že byla na vyšetření a že už nemá žádný nález a na operaci nemusí. Měla jsem z toho obrovskou radost. Její sestra, která měla podobné problémy, bohužel zemřela,“ zavzpomínala terapeutka, než do její poradny dorazila mladá žena v doprovodu své dcery a manžela.

„Ty kapky, které jste mi minule dala na smutek, bych chtěla ještě jednou. Moc mi pomohly,“ hlásila klientka, když s ní terapeutka probírala její aktuální zdravotní stav.

„Ano, to jste měla preparát Emoce kvůli nešťastné události v rodině, že?“ kontrolovala Buchtelová zápis z minulých setkání. Poté se pustila do testování, které postupně absolvovali všichni členové rodiny.

Jediné, co terapeutka svým letitým klientům mohla vytknout, byly občasné stravovací prohřešky. Zejména dospívající dcera ne vždy odolala sladkým dobrotám, což se mimo jiné projevovalo nepříjemnými vyrážkami v podpaží a silným kýcháním.

„Doma už bílý cukr téměř nepoužíváme, ale copak ji uhlídám?“ povzdychla si matka. „Opravdu se snažte. Je teď v době, kdy bílý cukr může nepříznivě zasahovat do jejího hormonálního systému a způsobovat potíže slezině a následně i štítné žláze. Vím, že chutě na cukr není lehké zvládnout. Podle doktora Jonáše je to dokonce druhá nejnávykovější látka hned po kokainu. Ale je pořád lepší se zbavit cukru, než čekat, až momentální kýchání a vyrážky přejdou do vleklých alergií,“ motivovala ji Buchtelová.

Těhotenství bez nevolností

Přidala i zářný příklad výsledků metody ze své rodiny. „Moje dcera, která se pravidelně detoxikuje a dbá na svou životosprávu, je ve třetím měsíci těhotenství. Téměř současně souhrou náhod otěhotněly i její dvě kamarádky. Ona na rozdíl od nich ale nemá žádné potíže – nepřibývá na váze, netrápí ji chutě ani ranní nevolnosti. Podle lékařky je tak pohodové těhotenství naprosto ojedinělý případ,“ líčila terapeutka, než se s rodinou, která za ní již léta jezdí až ze Slovenska, srdečně rozloučila.

Sama se k detoxikační metodě dostala poté, co v roce 2000 její matka zemřela na rakovinu prsu. „Vnímala jsem to jako nespravedlnost. Myslela jsem si, že medicína už je tak daleko, že onkologických pacientů neumírá tolik. Tehdy jsem se rozhodla najít nějaký jiný způsob pomoci,“ vyprávěla, když její poradnu po nabitém dni opustil poslední klient.

První seminář detoxikační medicíny absolvovala v roce 2002, později dokonce pět let vedla kurzy pro budoucí terapeuty. Ve své poradně často využívá i znalosti jednotlivých znamení horoskopu. Osoby narozené v určitém období totiž často trápí podobné zdravotní potíže.

V terapeutické praxi Ivanu Buchtelovou nejvíce motivují výsledky detoxikační metody. „Když někdo přijde s letitými bolestmi, na které nic nezabíralo, a po dvou kúrách najednou zjistí, že zmizely, o to větší chuť máte pracovat dál. Výhodou celostní medicíny je, že umožňuje hledat příčiny zdravotních obtíží. A jakmile víte, kde je problém, můžete na něm pracovat. Líbí se mi, že lidé z mé poradny odcházejí s novým elánem a chtějí pro sebe něco udělat,“ prozradila.


Autor reportáže: Zuzana Klementová